Thursday, October 25, 2012

Czwarty dzien w Sint-Niklaas / Fourth day in Sint-Niklaas

W czwartek wyruszyliśmy autobusem do Breendonk i Brukseli. W pierwszej miejscowości zwiedzaliśmy obóz koncentracyjny. Mieliśmy możliwość wejścia do cel więźniów, sali tortur i innych pomieszczeń. Około południa pojechaliśmy do Brukseli. Duże wrażenie zrobiły na nas wysokie szklane budynki. Udaliśmy się na rynek. Pierwszym punktem wycieczki była gra z użyciem iPhone’a. Zostaliśmy podzieleni na grupy przez losowanie. Każdy z nas otrzymał mapę, na której były zaznaczone punkty. Im dalej znajdował się punkt od rynku, tym więcej można było zdobyć punktów: 10, 30 lub 60. iPhone miał aplikację , która prowadziła nas do poszczególnych miejsc na mapie oraz pokazywała za pomocą natężenie kolorów, jak blisko konkretnego punktu się znajdujemy. Miejsca te były zabytkami lub były związane z miastem, np. najpopularniejsza kawiarnia studencka itp.
Jednym z najsłynniejszych zabytków jest symbol Brukseli, Manneken Pis - figurka-fontanna, wykonana z brązu, przedstawiająca nagiego, siusiającego chłopca. Jak mówi jedna z legend, ów chłopiec był synem jednego z królów belgijskich. Podczas polowania w lasach malec zaginął. Król rozkazał przeszukać wszystkie pobliskie lasy, jednak nikt nie mógł odnaleźć dziecka. Dopiero po kilku dniach, gdy wszyscy stracili już nadzieję pewien leśniczy, bardzo spragniony, usłyszał szemrzący strumyczek. Odsunął gałęzie wstrzymujące go od źródła wody i zobaczył nagiego, siusiającego chłopca. Inna legenda mówi, że w XIV wieku Bruksela została zaatakowana i była oblegana. Najeźdzcy chcąc zdobyć miasto zaplanowali, iż podłożą materiały wybuchowe w murach miasta i dostaną się łatwo do środka. Jednak mały chłopiec imieniem Juliaanske, szpiegując agresorów, odkrył miejsce, gdzie zaraz miał nastąpić wybuch. Widząc, co się dzieje oddał mocz na palący się lont, dzięki czemu uratował miasto. Figura często ubierana jest w stroje ofiarowane przez stowarzyszenia kulturalne, rzemieślnicze, regiony oraz oficjalne delegacje państwowe. Manneken Pis ma również w swoim ubraniach strój krakowski. Zawody wygrała drużyna składająca się z 3 uczennic z Irlandii oraz Polek– Ani, Karoliny i Kasi.


Udaliśmy się później do Mini-Europa Parku. Znajdują się tam miniatury zabytków Europy. Znaleźliśmy też dwa z Polski – dwór Artusa z Gdańska oraz Pomnik Poległych Stoczniowców, przy którym stał autobus „Solidarności”. W pobliżu parku znajduje się Atomium, monumentalny model kryształu żelaza powiększony 165 miliardów razy. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy zmęczeni do domów.

No comments:

Post a Comment